Fireshow obecně

Historie

To že oheň uchvacuje lidi miliony let je jasné. V pravěku byl oheň otázkou života a smrti. a manipulovat s ním mohli jen vybraní.

Pro staré kultury je oheň jedním z nejdůležitějších prvků lidského světa. Výrazem nejvyšší potupy ve staré Spartě bylo odepření ohně. Provinilec, zcela vyloučený ze společnosti, byl odsouzen k zimě, noční tmě a syrovému jídlu.

O tom jak vznikl oheň se vyprávělo mnoho příběhů.

Ve starověkém Řecku básník Hésiodos napsal, že bohové lidem oheň vzali za trest. Ale přítel lidí, Prométheus, bohům ukradl uhlík v noci z krbu a donesl ho lidem ve fenyklovém stonku.

Čirokézové vypráví o tom, že uhodil blesk do stromu a všechna zvířata koukala na ten div a chtěla oheň přinést, aby s jeho pomocí mohla vykonávat obřady. Snažila se o to zvířata silná i rychlá, ale všechna se jen popálila. Až nejchytřejší z nich, pavouk, přinesl uhlík v ranečku z pavučiny.

Každá kultura a každé náboženství má o vzniku nějaký příběh.

Ve chvíli kdy člověk dokázal rozdělat oheň dá se říct že ho ovládl i když jen v uvozovkách. Ve středověku byla jistá manipulace s ohněm formou zábavy pro bohaté. Fakýři si předávali svoje umění stejně jako iluzionisté(kouzelníci) si předávají své triky. Bylo možné vidět pálení těla fakýra polykání a plivání ohně žonglování s kužely, tyto věci se v moderní fireshow většinou nevyskytují a když už, tak jako vedlejší.

 

Moderní fire show

je ovládání a vedení ohně v různých obrazcích, používají se k tomu především poi - hořák na konci řetězu, tyče(fakule) tyč asi 1,5m dlouhá s hočáky na koncích, lana - jako poi jen hoří po celé délce, flowerstiky - tyčka s hořáky na koncích ovládaná dvěma tyčkami v rukou žongléra, atd.

V podstatě jde o ženglérovo pohybové vyjádření svého umění s umocňujícím efektem ohně.

Koncepce při fire show jsou různé, někdo preferuje sólové vystoupení , většinou je vidět skupinové.
Skupiny dělající fire show jsou zaměřeny různě, např.: volné seskupení lidí, kteří točí především pro zábavu. Se zaměřením na divadelní vystoupení, taneční vystoupení atd. Pod pojmem fire-show se mohou skrývat pyrotechnické efekty s použitím plamenů a laciné vystoupení plyvačů ohně.

Naše fire show

je založena především na kombinaci triků, to znamená že jedinec předvádí vlastní obtížné triky. Synchronizací, což je především tvoření složitějších obrazců secvičenými a nebezpečnějšími sestavami více účinkujících. K našim nebezpečným sestavám patří kromě točení v různých obrazcích ve stejném rytmu i simulace souboje hořících zbraní a manipulování (izolace) při kterých se simuluje pohyb strojů. Nečerpáme inspiraci ze starších kultur ovládání ohně. Zaměřujeme se především na moderní vystoupení zajímavé pro nejširší veřejnost. Můžete vidět prvky bojového tance (capoeiry) , akrobacie a freestylu.

Snažíme se tvořit vlastní vystoupení které není všední a okoukané.

Při vystoupení používáme energickou reprodukovanou hudbu nebo vystupujeme se skupinou bubeníků na africké bubny v kombinaci s australským didgeridoo.

Protože se mě občas někdo zeptá:" co je to fire show?". Když jsem odpověděl žonglování s ohněm, tak laik nevěděl co si pod tím pojmem představit. Za slovem žonglování si představí míčky a nanejvýš kužely. Takže tahle odpověď mu nepřinese tu správnou představu.

Doufám že po přečtení tohoto článku dostane člověk bližší představu.

No Comments Yet.

Leave a Reply

CzechEnglish