Buugeng (S-staff)

Buugeng je revoluční vizuální nástroj pro žongléry.

buugeng_black

Buugeng mísí neobvyklý tvar, točení, manipulaci a meditaci pro bojová umění.

Při rotacích vytváří vizuální kaleidoskopické efekty, při dobře provedených tricích až neuvěřitelně přitahuje pozornost publika.

Tento unikátní nástroj vytváří nekonečný počet zajímavých geometrických vzorů a optických klamů.

O vznik buugangu se zasloužil legendární žonglér Michael Moschen, který začal používat holé trubky ve tvaru s.

Jeho vystoupení bylo tak fascinující, že několik kutilů po shhlérnutí začalo napodobovat tento nástroj. V současné době má bugeng mnoho podob, ohnivé, dřevěné, plastové, skládací, kovové.

Buugeng je pro mnohé více než jen žonglérská pomůcka: Je to také soubor technik, dovedností a manipulací v kombinaci s filozofií starověkého bojového umění.

Nejen sledování žongléra, který předvádí toto umění má meditační nádech, ale také žonglér sám musí být při performaci absolutně soustředěn a zajímavé obrazce přenesou i žongléra na meditační vlny.
Práce s Buugeng přináší pocit rovnováhy a klidu.
This is Dai.

I want to say first that I have a lot of respect for Micheal Moschen, and actually my inspiration for Buugeng orignally came from him.
I first saw “Moschen in Motion” in Africa in 2001.
When I saw his video, I was inspired by the optical illusion he created. At that time, I didn’t remember much of what I had seen.
I didn’t know exactly what it was or what shape it was. All I remembered was that it was something not-straight.

In 2003, I made my first Buugeng, but it was not at all like what Micheal Moschen had made.
It was big, almost 3/4 of my height, and it was very difficult to play. But I played with it for 3 or 4 years. And during that time, I started thinking about how I could make a better staff. but I kept playing and then in 2007 I changed the shape and it started looking like an S. I noticed the effect was so interesting. After that, in the summer of 2007, I saw Micheal Moschen’s video for the second time. That is when I realized, Wow, that he had made the same thing as me, and that he had found many tricks.

I did give credit to Micheal Moschen on my website. True, I was inspired by him, but I also have been extensively trained for many years in different forms of object manipulation, such as juggling, martial arts, poi and staff spinning.
What I have created is Buugeng, and what I am trying to do is combine my skills with Buugeng. Buugeng is so deep, and I am not focused on it’s history as much as I want to find out more and more about the meaning of what Buugeng is. Buugeng has so many techniques that we can’t even see yet. Even today I found a new trick.

You know, I have a dream.

Video Polského performera Shaa – Michała Szałucha


No Comments Yet.

Leave a Reply

CzechEnglish