Tyč – základy

Škola točení s tyčí

Plakat staff school

Základy točení s tyčí
Pro začátek vám na točení stačí násada od koštěte, plastová topenářská, hliníková nebo ocelová trubka s průměrem asi 18 mm. Na zčátek volte délku tyče kolem 125 cm. Konce tyče je dobré zatížit ale pro úplný začátek to není potřeba i když se závážím je točení snazší, tyč lépe drží směr a má větší setrvačnost.Na zatížení stačí omotat konce látkou a přelepit lepící páskou.

Všiměte si že při točení v celé této lekci se nepoužívá protáčení mezi prsty a přesto má tyč dostatečnou rotaci.

právaci, když se učíte nový trik, učte se ho nejprve levou a pak pravou! Leváci pochopitelně obráceně. S tyčí je velice důležié umět nástroj ovládat oběma rukama, pokud možno stějně dobře. Proto, když se trik naučíte v levé ruce(tu, kterou méně používáte), tak v pravé už to zabere jenom chvilku, než to pochopí. Naopak, kdyz se to neučíte v druhé ruce, tak už se budete těžko ,,přesměrovávat".Věřte, že točení oběma rukama je pak maximalní požitek nejen pro žongléra, ale i pro diváka.

Sledujte kolik se dělá otáček jednou vám tyč proletí kolem ruky a podruhé ji chytnete.

Osobně bych doporučoval se tohle pořádně naučit, tento trik se v mnoha formách pak vyskytuje všude možně, při improvizaci se tak oteviá jednoduchá i efektní cesta jak předávat tyč z ruky do ruky.

Kytka za zády vypadá pěkně ale nesmíte se předklánět, to ze začátku dělá problém, učte se ji nejprve velmi pomalu.

velice důležité je podchytit pohyb tyče. Vyhazovat se dá jakkoli, z kdejakého místa, mnohými způsoby. Ale vždycky jde o to zachovat pohyb tyče. Při tomto výhozu z ,,osmičky" začnete dávat trochu víc sily do tyče, když máte ruku palcem dolů, a při tom pohybu, kdy pokračujete v osmičce a otáčíte dlaň o sto osmdesát stupňů tak, aby palec mířil nahoru, je ten správny čas dát té tyči trochu kinetické energie. Tyč pouštějte približně když máte palec ruky nahoře, nebo vodorovně. (o půl až tři čtvrtě otočky od chvíle, kdy jste ji začali urychlovat). Tyč vyhazujte tak, ze když už má rychlost a energii, tak jí jednoduše pusťte. Uvidíte, jak by vám měla skoro sama vyletět, a zachovat si krásně svou rotaci. Při výhozech je nejtěžší chytání. Počítejte s tím, že je to běh na dlouhou trať a vyhazovat tyč v noci s ohněm už je nějaký level. Zezačátku neházejte tyč az ke kosmonautům, naučte se postupně chytit tyc po jedné otočce ve vzduchu, pak po dvou, atd... až se vám do ruky dostane grif chytáni, kombinujte to. A dejte si pozor, aby při chytání tyč zachovala svou rotaci.

Klasická osmička ale točíte tyč na druhou stranu. je to nepřirozený pohyb ale je potřeba si ho osvojit abyste se mohli snadno otáčet při variacích. Triky níž jsou jen variacemi osmičky a reverzní osmičky.

Tohle je normální osmička, akorát pozpátku. Tohle je velice vhodné se naučit, mít to v ruce je k nezaplacení třeba při podávání pod nohama, kdy si zpod nohou vytáhnete tyč, tak většinou skončíte v téhle osmičce, takže se z ní naučte i rovnou nějak hezky přecházet do jiných triků. Poměrně hezké ukázky, jak se otočit zase zpatky do osmičky jsou níž.

Ten týpek se u toho pohybuje jak při střevní chorobě. Každopádně tohle je dobré cvičení. Já osobně bych ještě doporučil si tu druhou ruku dát do kapsy, ať vás nesvádí ji občas použít. Je to cvičení na to, abyste si zvykli manipulovat jednou rukou s tyčí, když se to dobře naučíte, tak budete umět pár dobrých fíglů a hlavně když něco pokazíte, tak se z toho,,vytočíte" nějakou osmičkou, které se dají naučit při tomto cviku. Točte osmičky popředu, pozadu, zkuste to i za zády, různě se s ni otacet, a pokud možno aby to působilo přirozeně! A dál to záleží na vaší fantazii, jak toto točeni nakombinujete. A povšimněte si, že nevypadá dobře, když vám ,,lítá výška tyče", tj: prostředek tyče je chvili ve výši ramene, pak zas pupku. Držte si tyč pokud možno jenom v pohybech doprava/doleva a ne nahoru dolů.

No Comments Yet.

Leave a Reply

CzechEnglish