Zbarvení plamene

Po nějaké době co jsem točil jsem zjišťoval jak zbarvit barvu plamene. Vyzkoušel jsem hodně pokusů. Popíšu tedy několik mých zkušeností a zkušeností mých přátel.Nemůžu tedy říct ,že všechno co je tady napsaný je správně nebo funkční. Na úvod chci říct že zbarvení plamene na hořáku není hračka. Při většině zabarvování ztrácí plamen intenzitu. Pak jsme nuceni sáhnout po hořlavině nižšího stupně. Navíc se většina látek nerozpouští v petroleji proto používám etanol, aceton a technický benzín. Opotřebení a znečištění hořáků je mnohem větší než při klasickém použití. Většina chemických látek zbarvujících oheň jsou toxické. Při hoření vznikají mnohem nebezpečnější látky ,které následně vdechujete, než při hoření čistého lampového oleje či petroleje.

K obarvení plamene se používají soli alkalických kovů a kovů alkalických zemin, nejčastěji je to: lithium, sodík, draslík, vápník, stroncium a barium, méně se používají soli mědi, bóru a rubidia .Kvůli vysoké ceně se nepoužívají soli Tantalu, India, Francia a dalších.

Rozdělení čistých látek zbarvujících plamen

Stroncium barví plamen sytě červeně, pokud stroncium zkombinujeme se sodíkem, vznikne sytě oranžová až žlutooranžová.

Barium barví plamen zeleně

Lithium barví plamen červeně

Vápenaté ionty barví plamen oranžově, tato barva se označuje jako cihlově červená.

Draslík barví plamen fialové s pomerně malou intenzitou. Je snadno přehlušitelný a proto se na obarvení plamene do fialova moc nehodí.

Protože cena těchto čistých látek je příliš vysoká používáme sloučeniny těchto látek

V praxi se dají použit sloučeniny prvků (viz výše):

Pro zbarvení do zelena je možné použít Chlorid měďný (CuCl)
Chlorid měďný (CuCl) se v petroleji rozpouští špatně je lepší použít na rozpuštění napřed aceton nebo technický benzín.Chlorid měďný Je možné připravit zahříváním měděných hoblin v koncentrované kyselině chlorovodíkové a trošky chlorečnanu draselného. Nebo smísením chloridu měďnatého s kyselinou siřičitou.

Sylvín (KCL) zbarví plamen do fialova (purpurová). Je to minerál vznikající vysrážením v solných jezerech nebo z mořské vody.Látka není toxická a je dobře rozpustná i lampovém oleji.

Kyselina boritá H3BO3 Zbarvuje plamen světle zeleně. 2-3% roztok kyseliny borité a vody se používá v očním lékařství. Pod názvem borová voda.

Lithium chlorid LiCl zbarvuje plamen červeně.

Při smísení kyseliny borité chloridu měďného (CuCl) a lithiumchloridu (LiCl) Vznikne modrý plamen.

Magnésium (hořčík Mn) Září oslnivou bílou barvou. Jediný problém je že není rozpustný. Pokud máte zájem o tuto látku kontaktujte.

Barva: Látka:
červená stroncium,lithium, Lithium chlorid
Zelená bárium, chlorid měďný, kyselina boritá
Oranžová vápník
Žlutá Na+ (sodný)
Fialová draslík,silvín

 

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

CzechEnglish